İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası, yeni başkanı Nizameddin Aşa ile birlikte yeni bir döneme girdi.

Emlakçılar Odası’nda yeni başkanla yeni dönem

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası, yeni başkanı Nizameddin Aşa ile birlikte yeni bir döneme girdi.

Geçtiğimiz şubat ayında gerçekleşen İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası’nın seçimlerinde yeni başkan belirlendi. 2. Başkan Nizameddin Aşa, genel kurulda odanın yeni başkanı seçildi. Aşa, oda kurulduğundan beri 2. Başkan olarak görev yapıyordu.

Ayağının tozuyla Hurriyetemlak.com’a konuşan Nizameddin Aşa, Emlakçılar Odası’nın artık yeni bir döneme girdiğinin altını çizerek hedeflerini anlattı. Son yıllarda tüm ekonominin inşaat sektörüyle yürüdüğünü vurgulayan Aşa, “İnşaat, ekonominin yüzde 35’ini oluşturan dinamo sektör. Bu kadar önemli bi sektörde eksiklerin bir an önce giderilmesi lazım. Emlakçılık kanununun en kısa zamanda çıkması gerekiyor.” dedi.

KAYIT DIŞINA SAVAŞ BAŞLATIYORUZ
Göreve geldiği andan itibaren çalışmalara başladığını ifade eden Nizameddin Aşa, “Şu an yetkili ilk ağız benim ve ben hiperaktif bir yapıya sahibim. Koltukta oturmayı sevmiyorum. Dışarıda emlakçılarla beraber olmalıyım. Hemen en az 5-6 bölgede toplantılara ve görüşmelere katıldık. Piyasayı canlı tutmak, emlakçıyı işin içine sokmak ve kayıt dışını önlemek istiyoruz.” diye konuştu.

Aşa, hedeflerini şu ifadelerle aktardı:
“Ayakçı diye tabir ettiğimiz kişiler emlakçı vasıtasıyla iş yapıyor. Bunun önünü keseceğiz. Emlakçıyı bilinçlendireceğiz. Emlakçı ve odayı yakınlaştıracağız. İşi kendi içimizde çözeceğiz. Kanun çıkmasını çok istiyoruz. Çıkmazsa standartın uygulanmasını istiyoruz. O da uygulanmazsa kendi sistemimizi yaratmak mecburiyetindeyiz. Kendi sistemimiz de tüm İstanbul’daki emlakçıların elele tutuşup kayıt dışıyla mücadele etmesi. İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi ve İstanbul’da yer alan düm emlak odalarıyla birarada hareket edeceğiz. Topyekün kayıt dışına bir savaş ilan edeceğiz. Emlakçı olmadığı halde emlakçılık yapmaya çalışan kesime karşı savaş başlatıyoruz. İTO ve öteki dernek başkanlarıyla toplantı yaptık. Hepsiyle devamlı görüşüyorum. Çok yakın zamanda Türkiye genelindeki emlak odalarıyla, ticaret odalarıyla bir toplantı düzenleyeceğiz ve bu işi çözeceğiz.”