Evini Satamayanlar Mecbur Fiyat İndirecek!


Konut kredisi faizlerinin düşmesini fırsat bilen bazı satıcılar evlerine fahiş zam yapmıştı. Konuyu değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa'ya göre ağustosta talep düşecek ve evini satamayanlar mecbur fiyat indirecek.

Haziran başından 10 Temmuz'a kadar kullanılan konut kredisi 35 milyar lirayı geçti. Sektör temsilcilerine göre ulaşılan bu kredi hacmi temmuzda da yeni bir satış rekorunun kırılacağının habercisi niteliğinde.

Ancak ağustosta satış rakamı düşmeye başlayacak ve şişirilen fiyatlar da inecek.

Fiyatlarla ilgili öngörüde bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, fiyatlarda henüz geriye doğru gidişin olmadığını ancak bu konuda beklentilerinin bulunduğunu söyledi.

Aşa “Evini satamayan kişi mecbur fiyatı indirecek. Türkiye’de konut almak isteyen milyonlar var. Bu kesim uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla konut almayı sürdürecek” dedi.

EV FİYATLARI YAKIN ZAMANDA DÜŞER

Aşa, düşük oranlı kredi kampanyası sayesinde haziranda konuta başlayan ilginin devam ettiğini belirterek, temmuzda hazirandaki hareketliliğin sürdüğünü söyledi.

Temmuzda konut satış istatistiklerinde haziran rakamlarının aşılabileceğini dile getiren Aşa “Ancak ağustosla birlikte azalmaya başlayacağını düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi fırsatçı ev sahipleri ve gayrimenkul şirketleri.

Fiyatları aşırı artırmaları ve gerçek değerinin çok üstünde bedel istemeleri konutun satılmamasına neden oluyor. Ev arayan kişi de bu yüzden vazgeçiyor” dedi.

Aşa, başlangıçtaki aşırı ilginin başvuran herkesin kredi alamaması nedeniyle de azaldığını kaydederek, şu anda gerçek alıcıların konut için arayışını sürdürdüğünü anlattı.