Tapuda Değerleme Altyapısı Kullanıma Hazır


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, gayrimenkulün gerçek değerinin hesaplanması için başlattığı çalışmayı tamamladı. Uygulamanın devreye girmesiyle rayiç değer ve gerçek rayiç bedel arasındaki fark ortadan kalkacak. Tapu Genel Müdürü Zeki Adlı, “Sistem çalışır vaziyette istendiği an uygulamaya alabiliriz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın icraat planları arasında yer alan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” uygulamasında altyapı tamamlandı. Sistem kullanıma hazır hale geldi. Yeni uygulama ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülke geneli için il il, ilçe ilçe değer analizi yapabilecek.

Altyapısı hazır olan uygulama devreye girdiğinde kimse satış işlemlerini gerçek değerinin altında gösteremeyecek. Uygulamanın pilot çalışması Amasya’da başladı. Tüm Türkiye’de uygulama ise ilgili yönetmeliğin çıkmasıyla gerçekleşecek. Böylece 500 bin liralık ev satılıyorsa tapuda 200 bin lira üzerinden işlem yapılamayacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, hem ‘Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi hem de mülkiyet konularında vatandaşı doğrudan ilgilendiren birçok çalışma hakkında bilgi verdi. Adlı, yeni uygulamaların hazırlıklarının sürdüğünü de söyledi. 

Kaynak: YeniŞafak